Jednym z innowacyjnych podejść do zapewnienia odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniach jest wentylacja bezkanałowa. Projektowanie i stosowanie tego rodzaju systemów wentylacyjnych stało się punktem centralnym dla projektantów, inżynierów i właścicieli budynków, dążących do osiągnięcia optymalnych warunków komfortu użytkowania przy minimalnym wpływie na środowisko.
Czym jest wentylacja bezkanałowa?
Systemy wentylacji mechanicznej dostępne na rynku można podzielić ze względu na sposób montażu na dwa główne rodzaje:
- rozwiązania kanałowe, w których dystrybucja powietrza odbywa się za pomocą sieci kanałów wentylacyjnych
- rozwiązanie bezkanałowe, które jest alternatywnym systemem wentylacji i nie wymaga tradycyjnych kanałów wentylacyjnych. Zamiast tego wykorzystywane są urządzenia montowane do przegród zewnętrznych budynku, ścian, podstropowo lub na dachu, a powietrze bezpośrednio z urządzenia nawiewane jest do strefy przebywania ludzi.
Decydując się na wybór odpowiedniej wentylacji do budynku należy pamiętać również o szeregu wymogów narzuconych przez prawo. W obecnych czasach, gdy w każdej dziedzinie życia dąży się do zwiększenia sprawności energetycznej urządzeń, konieczność stosowania wentylacji z odzyskiem ciepła to już nie tylko dobra wola użytkownika. Dyrektywy Unii Europejskiej wymuszają na inwestorach stosowanie energooszczędnych rozwiązań.
Przepisy narzucają również wymogi odnośnie samej konstrukcji urządzenia i układów sterowania:
- muszą być wyposażone w układ regulacji prędkości obrotowej wentylatora
- muszą być wyposażone w by-pass, czyli układ obejścia odzysku ciepła
- muszą być wyposażone w układ informowania o nadmiernym zabrudzeniu filtrów