Nowoczesne obiekty sportowe wymagają systemów, które nie tylko zapewniają optymalne warunki dla sportowców i widzów, ale także spełniają najwyższe standardy efektywności energetycznej. W tym przypadku punktem wyjścia naszych ekspertów było dążenie do niższych kosztów związanych z utrzymaniem obiektu. Dlatego koncepcja projektowa oparta została na SYSTEMIE FLOWAIR z funkcją automatycznej destratyfikacji.
Projektując system grzewczy dla Svendborg Arena, kluczowe było zastosowanie technologii, które pozwolą na efektywne wykorzystanie dostępnej energii i zapewnią maksymalny komfort użytkownikom obiektu. Dzięki połączeniu nagrzewnic, destratyfikatorów i zaawansowanego systemu sterowania, udało nam się stworzyć optymalne rozwiązanie dla tej hali sportowej. – mówi Michał Jedynasty, ekspert z Działu Wsparcia Projektowego FLOWAIR.
Zadanie obejmowało dobór systemu ogrzewania do hali sportowej zgodnie z wymaganiami przekazanymi przez dystrybutora. Wymogiem było zastosowanie aparatów grzewczych zasilanych z miejskiej sieci systemu grzewczego o specyficznym, lecz powszechnym w krajach skandynawskich parametrze czynnika grzewczego 60/30st.C. Specjalnie na ten rynek opracowano we FLOWAIR dedykowaną linię nagrzewnic LEO NP, przystosowanych do czynnika o dużej delcie temperatury zasilanie-powrót, co znacząco ułatwiło proces doboru urządzeń.
Kolejnym istotnym czynnikiem była wysokość hali wynosząca około 13 m. W celu zapewnienia odpowiedniego nieizotermicznego zasięgu strumienia powietrza w projekcie zastosowano specjalną dyszę dalekiego zasięgu TURBO XL. Dodatkowo, w celu uzyskania równomiernego rozkładu ciepła, wyrównania pionowego gradientu temperatury oraz zwiększenia efektywności energetycznej, w projekcie uwzględniono destratyfikatory powietrza.