Wpływ powietrza na dzieci
Zdecydowaną większość naszego czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, co czyni warunki wewnętrzne kluczowymi dla naszego zdrowia i komfortu. Zanieczyszczone powietrze, niewłaściwa temperatura lub wilgotność oraz wysokie stężenie CO2 mają negatywny wpływ na koncentrację i samopoczucie. Z tego powodu warto zwracać szczególną uwagę na jakość środowiska, w którym przebywamy.
Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała raport „Zanieczyszczenie powietrza a zdrowie dzieci”, w którym potwierdza, że zanieczyszczenie powietrza negatywnie wpływa na zdrowie dzieci, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia chorób w przyszłości.
Źródła zanieczyszczenia powietrza wewnątrz pomieszczeń mogą obejmować różne czynniki. Niektóre produkty budowlane i wykończeniowe mogą być wykonane z toksycznych substancji chemicznych, materiałów zawierających azbest lub szkodliwe włókna mineralne. Innym źródłem zanieczyszczeń są pleśnie na ścianach powstające przez np. niewłaściwie zastosowaną i źle dobraną wentylację, która może powodować u dzieci krztuszenie się, a w najgorszych przypadkach astmę.
Dzieci oddychają szybciej niż dorośli, a ich zapotrzebowanie na tlen jest proporcjonalnie większe do ich masy ciała. Ponadto, mają zazwyczaj wyższe tempo metabolizmu, co przyczynia się do większego zużycia tlenu i wydzielania dwutlenku węgla. Nasi najmłodsi stale rosną, ich narządy i tkanki cały czas się rozwijają co oznacza, że są oni bardziej podatni na wpływ zanieczyszczeń środowiskowych. Substancje szkodliwe łatwiej przenikają przez ich ciało, wnikając głębiej do organizmu i potencjalnie wywierając negatywny wpływ na zdrowie.